Spellování s firmou Mateiciuc, a.s.

V květnu jsem uspořádala 1. ročník celoškolní soutěže v anglickém spelování (hláskování). Zúčastnili se všichni žáci 3. až 9. ročníků a soutěžili o ilustrované tematické slovníky,nejnovější kapesní slovníky, velké studijní slovníky a CD-ROMy, které jim pomohou při dalším studiu angličtiny. Všechny ceny pro 1. až 3. místo v každé kategorii nám věnoval sponzor soutěže - firma Mateiciuc, a.s.

Žáky jsem rozdělila do 4 kategorií podle ročníků. Nejdříve proběhla třídní kola, ve kterých se psal spelovací diktát, a pak museli žáci vybrat správný pravopis - ze tří možností byla pouze jedna správná. Nebylo to nic jednoduchého - sice se jednalo o známá slovíčka, ale všechna patřila mezi takzvané "chytáky", ve kterých se žáci dopouští nejčastěji chyb. Po vyhodnocení těchto pracovních listů jsem vyhlásila finalisty - z každé kategorie se do finále mohlo probojovat šest až osm žáků.

Ve finále jsem pro naše nadějné angličtináře připravila opravdu obtížné úkoly. V první části žáci hláskovali slova, která se jim postupně objevovala na smart boardu v naší multimediální učebně. Ostatní finalisté měli možnost si ještě trošku zopakovat abecedu nebo mohli sledovat výkony svých soupeřů, popř. pomáhali porotě sledovat správnost. Poslední část by potrápila i daleko zkušenější angličtináře - šlo o spelování pouze slyšeného slova. Jedná se o nejsložitější úkol, který vyžaduje naprosté soustředění. Finalista uslyší slovo, musí si uvědomit, jak se slovo píše a pak je vyhláskuje. Pokud pochybujete o složitosti tohoto úkolu, zkuste hláskovat delší slova v češtině a uvidíte, že to může být docela problém. A naši finalisté hláskovali anglicky! Navíc se u těchto disciplín měřil i čas, který nakonec rozhodl o vítězích.

Celá soutěž dopadla následovně:

I. kategorie 3.A: 1. Lenka Bláhová 2. Pavla Fabiánová 3. Jakub Chlevišťan

II. kategorie 4. a 5. ročník: 1. Veselý Ondřej 2. Bosáková Tereza 3. Šanda Martin

III. kategorie 6. a 7. ročník: 1. Žaba Martin 2. Praunspergrová Dominik 3. Richter Dominik

IV. kategorie 8. a 9. ročník: 1. Kostelníková Anna 2. Sýkorová Andrea 3. Haová Jana

Výkony všech soutěžících byly výborné a velká pochvala patří finalistům. Doufám, že se všichni zúčastní i příští rok, kdy připravuji podobnou soutěž s překvapením ve finále.

Poděkování také patří mým kolegyním, které mi se soutěží pomáhaly a firmě Mateiciuc, a.s., díky které jsem mohla vybrat opravdu hodnotné ceny.

I. Bláhová